Kaç Seans Sürüyor ?

  • Terapide iyileşme çok hızlı gelişen bir süreç değildir. Yılların birikmiş problemin bir sihirli değnek dokunmuş gibi bir çırpıda çözülmesini beklemek pek gerçekçi değildir. Genel olarak da 8 seansın altında herhangi bir terapi yapılması pek mümkün görünmemektedir. Bazı sorunlar terapi gerektirmeden basit önerilerle ve birkaç danışmanlık seansı ile çözülebilmektedir. Ancak terapist bazen danışmanlığın ve önerilerin yeteri gelmeyeceğini düşünüp sizi terapiye davet edebilir. Bu durumda terapiler ortalama 12-24 seans aralığında sürecektir. Her çocuğun problemi ve problemin derinliği aynı olmadığı için bu süre bazen 40-50 seansı bazen de daha fazlayı bulabilmektedir.

    Bazı zamanlarda terapist oyun içinde çocuğun oyunların düzenleyerek, onun dünyayı daha güvenli algılamasını sağlamak ya da bir problemini çözmek için bir oyun kurabilir. Çocuk bu oyun yolu ile problemin üstesinden gelebilir.

    Kimi zaman çocuklar, oyun içinde kimi psikolojik ihtiyaçlarını karşılarlar ve karşılanan ihtiyaçlar çocukların iyileşmesini sağlar. Bu ihtiyaçlar koşulsuz kabul, sevgi, sınır, değerli olma, keşfetme, özgür olma ihtiyaçları olabilir.

    “Çocuklar zaten evde de oyun oynuyorlar, terapideki oyunun farkı nedir?” diye düşünebilirsiniz. Şüphesiz evde çocuklarınızın serbestçe oynadığı oyunların da destekleyici gücü vardır. Ancak bir terapist müdahalesi ile oyunun iyileştirici değeri çok yükselmekte ve bu süreç oldukça kısaltılmaktadır.